praga

praga

czwartek, 19 lutego 2015

Popielec u św. Ludmiły

No i zaczął się Wielki Post. Mimo, że zadeklarowana większość Czechów to ateiści  to w "naszym parafialnym" kościele załapałam się tylko na miejsce stojące.  Nie to, że tych stojących było jakoś strasznie dużo, ale jednak.Kilka słów więcej warto rzec o owym kościele. To kościół świętej Ludmiły mieszczący się na Placu Pokoju (Namesti Miru). Sam kościół robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Co prawda, żeby go zwiedzić potrzeba przyjść na mszę i sie podczas niej napatrzeć bo 5 min po jej zakończeniu jest zamykany a zwiedzający wypraszani...
 Kościół pochodzi  z XIX w. i zbudowany jest w stylu  neogotyckim na planie krzyża. Wrażenie z zewnątrz oprócz potęgi budynku robią dwie 60m wieże i portal nad głównym wejściem. 

 

  

Wewnątrz klimat tworzą witraże, malunki i rzeźby stworzone przez czeskich artystów. Niestety zaraz po zakończeniu mszy gaszą również światło stąd w pośpiechu, po ciemku ciężko o zdjęcia oddające klimat wnętrza.

Przy Placu Pokoju znajduje się także Vinohradzkie Divadlo.
U szczytu teatru warto zauważyć też herb Vinohrad.

2 komentarze:

 1. Selvitä sielu urheilun pidät standardin urheiluvaatteita lisäksi urheiluvälineitä huolissaan toiminta sinut haluavat pelata.

  Myös valtavasti erilaisia ​​elinkelpoisuuden markkinoille.
  Lisaa: urheilu-uutisia.weebly.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Selvitä sielu urheilun pidät standardin urheiluvaatteita
  ohella urheiluvälineitä huolissaan kokemus sinut haluavat pelata.
  Löydät valtavasti erilaisia ​​elinkelpoisuuden jo markkinoilla.
  Lisaa: panostaanyt.weebly.com

  OdpowiedzUsuń