Pekin z milionem baoz'ów

Nie mam za wiele czasu na pisywanie zdjęć, a kto spragniony opowieści już dawno je usłyszał ;) Ale zapraszam na krótki, dwutygodniowy spacer po stolicy Chin, czyli Pekinie.Wieczorami - szczególnie w weekendy miasteczko olimpijskie tętni życiem. Lokalni artyści i grupy taneczne i teatralne prezentują co potrafią.

Smażone skorpionki? a może larwy?
Podobno kilka lat wstecz władze Pekinu bardzo "ścigały" mieszkańców - szczególnie tych starszej daty - by nie chodzili po ulicach w piżamach. Jak widać jednak czasem można ich jeszcze spotkać w środku dnia :)
Baozi, czyli malutki lub duże po naszemu to pewnie, z nadzieniem różnym tzn zależnym od kucharza. Najlepsze sniadanie!


Jedzenie to moje ulubione zajęcie podczas podróży- szczególnie w orientalne kraje. Uwielbiam smakować, rozgryzać i próbować odgadnąć użyte przyprawy po to by móc dania przygotowaywać samodzielnie po powrocie.


Hot Pot to również kulinarne odkrycie Pekinu. Hot pot czyli misa wrzącej wody wstawiany w specjalny stół do której wrzuca się warzywa, mięso, makarony, gotuje i wyławia. Takie wyłowione macza się w nieziemsko pysznych dipach. Rewelacja.
Słynna kaczka po pekińsku zaliczona. Jak się okazuje ta w naszych restauracjach z tą po pekińsku nie ma nic wspólnego. Tam kaczki są pieczone w specjalnych piecach z określoną temperaturą. Co jakiś czas są wyciągane i specjalnie nacinane. Dzięki temu mięso jest delikatne i soczyste a skórka złocista ale bez tłuszczu.
Parki są miejscem odpoczynku i rozrywki i można w nich spotkać takie cuda:


Najlepsza zupa jaką zdarzyło się mi jeść podczas pobytu w Pekinie. Pracuję nad tym by odtworzyć jej smak, ale nie jest to proste.

Takie przedstawienia możną spotkać w parkach miejskich.


Tak niestety wygląda. 100% osób w metrze robi "coś" na telefonie  albo przynajmniej trzyma go w ręce. Pokolenie telefonicznych zombie.W Pekinie znajduje sie 3 piętrowe centrum handlowe poświęcone wyłącznie herbacie. Nie lada gratka dla jej smakoszy. Ilość rodzai herbat zatrważa niezdecydowanych, ale tych którzy jednak zdecydują się na degustacje i cenowe negocjacje czekają wyjątkowe degustacje.


Komentarze

Popularne posty